VLA2001 (Valneva) – vakcína proti COVID-19 na bázi inaktivovaného viru
K zajištění imunity proti onemocnění COVID-19 se v ČR aktuálně používá několik vakcín vyrobených různými technologiemi. Další se zájmem očekávanou je vakcína VLA2001, kterou vyvíjejí týmy vědců biotechnologické společnosti Valneva ve Francii a Rakousku. Jedná se o tradičně konstruovanou vakcínu na bázi inaktivovaného viru. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila její průběžný přezkum. Po jejím schválení by se o nákupu této vakcíny mohlo jednat i v ČR, Evropská komise již objednala u výrobce 60 milionů dávek.
Vakcína VLA2001 proti COVID-19 byla vyvinuta tradičním způsobem ze živého viru (v tomto případě SARS-CoV-2), který je chemicky inaktivován (usmrcen, nemůže tedy způsobit infekci). Obsahuje také koloidní hydroxid hlinitý a oligonukleotid CpG 1018 jako adjuvans k posílení imunitní odpovědi. Po podání vakcíny imunitní systém inaktivovaný virus vyhodnotí jako cizorodou částici a vytvoří si proti němu protilátky. Pokud se později očkovaná osoba dostane do kontaktu s živým virem SARS-CoV-2, imunitní systém virus rozpozná a bude připraven se mu bránit.
Stejná výrobní technologie se dlouhodobě používá u řady jiných vakcín (např. proti chřipce, neštovicím či obrně). Také u vakcíny Ixario, kterou vyvinula společnost Valneva proti japonské meningitidě. Ta je podávána už přes 10 let a prošla i 3letými post-klinickými zkouškami. Mimo EU bylo pro boj proti SARS-CoV-2 už několik inaktivovaných vakcín vytvořeno, například čínské vakcíny CoronaVac, Sinopharm BIBP a WIBP, indický Covaxin či ruský CoviVac.
Oproti aktuálně u nás používaným protikovidovým vakcínám aktivuje VLA2001 buněčnou imunitní odpověď nejen na tzv. spike protein na povrchu viru SARS-CoV-2, ale na celý vir, tj. včetně dalších důležitých bílkovin uvnitř viru. Imunitní odpověď se tak očekává komplexnější. Tato vakcína by podle některých odborníků proto mohla účinněji chránit před případnými dalšími mutacemi SARS-CoV-2 a mohla by být zajímavá také předpokládanou minimální incidencí vedlejších účinků. Nyní finišuje fáze III klinických zkoušek, namísto rychlosti byla vyvíjena s důrazem na bezpečnost.
Společnost Valneva zahájila v souvislosti s vakcínou VLA2001 další různě cílené klinické studie, například na věkovou skupinu 56+, adolescenty, na posilující dávky. V přípravě je studie zaměřená na vakcinaci dětí ve věku 5–12 let. Další studie budou vyhodnocovat bezpečnost VLA2001 v roli posilující dávky po primárním očkování jinými typy vakcín, či jako primární dávky po prodělání infekce COVID-19, v obou případech s odstupem 6 měsíců.
Agentura EMA má k dispozici předběžné výsledky laboratorních testů a data z prvních klinických studií, která indikují, že vakcína VLA2001 dokáže v těle vytvořit účinné protilátky proti SARS-CoV-2. Očekává se, že by mohla být vhodnou očkovací látkou mj. pro odpírače nedávno vyvinutých a časem méně prověřených mRNA vakcín.
MUDr. Monika Šimková
22.2.2022
Zdroje:
https://www.sukl.cz/sukl/ema-zahajuje-rolling-review-vakciny-valneva-proti-covid-19
https://valneva.com/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vakc%C3%ADna_Valneva_proti_covidu-19
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/450359-vakcina-valneva-by-mohla-lakat-i-neockovane-do-cr-se-ale-dostane-zrejme-az-na-jare?campaignsrc=tn_clipboard
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vakc%C3%ADna_proti_covidu-19#Inaktivovan%C3%A9_vakc%C3%ADny
https://covid.gov.cz/situace/informace-o-vakcine/informace-o-dostupnych-vakcinach