Kmenové buňky
Slibným nástrojem v moderní terapii jsou tzv. kmenové buňky. Obecně se jedná o zárodečné buňky, ze kterých se mohou „vypěstovat“ různé tkáně a orgány (např. chrupavka, oko…).
Základní definice těchto buněk je z oboru embryologie známá desítky let. K výraznému posunu v léčbě došlo v roce 2006, kdy profesor Yamanaka dokázal z běžné buňky vytvořit zárodečnou buňku a tu následně přeprogramovat na jinou tkáň (např. místo kožní buňky tak vzniklo svalové vlákno). Následně vznikl nový směr výzkumu, v němž nebylo nutné vycházet z lidských embryonálních buněk, jejichž použití bylo pro mnohé z pochopitelných morálních důvodů nepřijatelné. Začala tak éra nového vědního oboru, v rámci kterého vznikla řada nových terapeutických postupů.
Kmenových buněk se standardně využívá v hematologii, v současnosti však přibývá řada protokolů pro jejich využití v imunologii (léčba imunodeficitů, autoimunity, chronických infekcí) a u onkologických onemocněních.
Samostatnou kapitolou v moderní medicíně je pak proces regenerace, v němž se využívá unikátních vlastností tzv. mezenchymálních kmenových buněk k obnově poškozených tkání.
Medicínské centrum Praha vypracovalo a zavedlo protokoly pro zpracování a uložení tzv. hematopoetických kmenových buněk z pupečníkové krve a periferní krve dospělých. Archivace těchto buněk má jedinečný preventivní charakter.
Více informací naleznete na webových stránkách www.kmenovky.cz
Dotazy, podněty, nabízíme spolupráci nadšeným lékařům i badatelům.
Napište nám: info@kmenovky.cz