Chromozom Y
Y-chromozom je část jaderné DNA, která se nalézá pouze u mužů a dědí se výhradně po paternální linii (z otce na syna). Tento systém přenosu dědičné informace vytváří nepřerušitelnou spojnici mezi generacemi a představuje tak nástroj k rekonstrukci rodinné historie, identifikaci osob či určování otcovství.
Y-chromozom je nejmenším ze všech chromozomů. Obsahuje však největší nerekombinující blok nukleotidů v lidském genomu, a proto je vhodným „záznamovým zařízením“ genetických změn. Geny Y-chromozomu souvisí především s mužskou plodností a dalšími sexuálními znaky a funkcemi.
Mezi znaky chromozomu Y, které jsou nejčastěji zkoumány genealogickými a forenzními DNA laboratořemi, patří krátké tandemové repetice (STR) a jednonukleotidové polymorfismy (SNP).
Na základě těchto znaků definujeme Y haploskupinu neboli skupinu Y chromozomů příbuzných po rodové linii. Konsorcium YCC (z angl. Y-Chromosome Consortium) zavedlo systém označování haploskupin Y-DNA písmeny v rozsahu A až T s dalším dělením do podskupin pomocí čísel a malých písmen abecedy (např. R1a).
Genetické studie ukázaly, že se do dnešních dnů zachovala pouze jedna hlavní varianta Y chromozomu. Genetický „praotec Adam“, odborně nazýván Y-MRCA (nejbližší společný předek), žil před 60–90 tisíci lety v Africe. Všichni muži v sobě mají kousek jeho DNA. Chromozom Y u dnešních mužů se však od původního „Adamovského“ liší o všechny dědičné změny (mutace), které na chromozomu Y v průběhu věků vznikly.
Další podrobnosti naleznete na webových stránkách www.qgen.cz
Termín lékařského vyšetření si můžete rezervovat zde.
Laboratorní vyšetření si můžete objednat zde.