Dobré spací návyky snižují riziko srdečního selhání
S blížícími se vánočními svátky narůstá stres a shon. Lidé během tohoto období méně spí, což má nepříznivý dopad na jejich zdraví. Nová studie vypracovaná American Heart Association poukazuje na to, že dospělí lidé se zdravým spánkovým vzorcem mají o 42 % nižší riziko srdečního selhání než lidé se špatnými spacími návyky. Zdraví prospěšný spánek by měl trvat 7–8 hodin denně. Insomnie, chrápání či nadměrná denní spavost jsou nežádoucí.
Srdeční příhody postihují ročně více než 26 miliónů lidí a bylo zjištěno, že spánkové poruchy a špatné spací návyky jsou faktory, které k tomu přispívají.
Studie, ve které vědci zkoumali spánkové vzorce i kvalitu spánku (insomnii, chrápání, zda je účastník ranní ptáče či noční sova, nebo zda usíná i v průběhu dne) se zúčastnilo 408 802 osob ve věku 37–73 let. Záznamy byly vedeny po dobu 10 let. Medián výskytu srdečního selhání činil 5 222 případů.
Účastníci byli rozděleni do skupin. U účastníků se zdravým spánkem (7–8 h denně) bylo zjištěno o 42 % nižší riziko srdečního selhání než u těch, kteří vykazovali horší kvalitu spánku. Vědci bylo také zjištěno, že na snížení výskytu srdečního selhání má vliv i to, pokud je člověk ranní ptáče (8% snížení výskytu srdečního selhání), netrpí insomnií (17% snížení) a nadměrnou spavostí během dne (34% snížení výskytu srdečního selhání).
Získaná data byla hodnocena ve Výzkumném centru obesity na Univerzitě Tulan v New Orleans dle zde vytvořených kritérií.
Ing. Vít Smejkal
Odborný asistent
Zdroj:
Li X, Xue Q, Wang M, Zhou T, Ma H, Heianza Y, Qi L (2020): Adherence to a healthy sleep pattern and incident heart failure.A prospective study of 408 802 UK Biobank participants. Circulation, 142, 1-3.