Vitiligo
- komplexní všeobecná prohlídka
- komplexní laboratorní vyšetření
- komplexní imunologické testy
- komplexní infekční screening
- cílené genetické testy
- komplexní genetický screening
- terapie
- imunoterapie
- buněčná terapie
Vitiligo je kožní onemocnění projevující se výskytem bílých skvrn, které jsou reakcí na ztrátu buněk tvořících kožní pigment (melanocytů). Nemoc není nakažlivá a postihuje 1–4 % populace. Vitiligo se nevyhýbá žádným rasám ani pohlaví. Onemocnět mohou jak ženy, tak muži v kterémkoliv věku. Obvykle se však nemoc objevuje mezi 10. až 30. rokem života. Onemocnění nebolí, avšak vzhled postižené kůže může být příčinou psychických potíží. Existují také případy, kdy se vitiligo může vyskytovat společně s jinými autoimunitními chorobami, které již mohou mít i vážné mimokožní zdravotní dopady.
Příčina onemocnění nebyla dosud dostatečně objasněna. Uvažuje se o několika možných mechanismech vzniku. Jedním z nich je autoimunitní rekce, při které buňky našeho imunitního systému, zvané jako cytotoxické T-lymfocyty, napadají melanocyty. Pro tuto teorii svědčí zvýšené hladiny uvedených lymfocytů v krvi nemocných. Vazbu na imunitní systém podporuje také častý výskyt přidružených autoimunitních chorob, jako je například onemocnění štítné žlázy, cukrovka, revmatoidní artritida či systémový lupus erythematodes. Podle další hypotézy mohou být melanocyty zničeny některými látkami sloužícími k přenosu signálu mezi nervovými buňkami, které jsou pro melanocyty toxické. Uvažuje se rovněž o roli toxických metabolitů, které vznikají při syntéze melaninu. V takovém případě by se jednalo o stav, kdy melanocyty ničí samy sebe. Význam v rozvoji onemocnění má i dědičnost. Až u 40 % nemocných se v rodině nacházel někdo další se stejnými potížemi. Doposud však nebyly jednoznačně identifikovány geny, které by byly příčinou. Studie se zaměřují na geny spojené s biosyntézou melaninu, s odpovědí na oxidativní zátěž a s regulací autoimunity. Vzhledem k tomu, že genetická náchylnost nedokáže vysvětlit většinu případů, uvažuje se také o rizikových faktorech, které mohou způsobit propuknutí nemoci. Mezi ně se řadí stres, infekce, mechanické poranění kůže, nadměrné vystavení UV záření či těhotenství.
Nemoc se projevuje bílými skvrnami na kůži společně s bílými chlupy a vlasy vyrůstajícími v postiženém místě. Průběh onemocnění se může u každého jedince značně lišit. Vitiligo se může projevit pouze na malém povrchu kůže. V takovém případě se jedná o fokální formu onemocnění. Objevují-li se skvrny pouze na jedné polovině těla, označuje se vitiligo jako segmentální. Pokud je vitiligo rozšířeno na velkou část těla, hovoříme o generalizované formě. Univerzální forma již postihuje více než 80 % kožního povrchu těla. Skvrny se nejčastěji objevují na tváři, kolem úst a očí, na krku, rukou, nohou a v genitální oblasti. Může také docházet k opětovnému vzplanutí nemoci.
Termín lékařského vyšetření si můžete rezervovat zde.
Laboratorní vyšetření si můžete objednat zde.