Výskyt DNA bakterií rezistentních na antibiotika v kanalizacích a vodách Londýna
Označení antibiotik jako zázračný lék se v posledních několika desítek let přestává používat, jelikož se objevuje více bakterií, které jsou vůči nim rezistentní. V současnosti jsme na pokraji návratu do éry před objevením antibiotik, protože se objevilo více zpráv o takzvaných „superbug“, čili o bakteriích které jsou rezistentní dokonce i na nejmodernější léky proti multirezistentním kmenům bakterií. Extenzivně rezistentní kmeny Mycobacterium tuberculosis (XDR-TB), meticilin rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA), karbapenem rezistentní enterobakterie (CRE) jsou některé z běžných kmenů bakterií rezistentních na antibiotika.
Hlavním důvodem, rezistence je zneužití a nekontrolované používání antibiotik. Může to být způsobeno používáním antibiotik při chřipkové infekci, nedokončením antibiotické terapie a používáním antibiotik u hospodářských zvířat bez regulace. Nedokončením antibiotické terapie, si přežívající bakterie mohou vyvinou rezistenci k daným antibiotikům na základě určitých změn na genetické úrovní. Vědci z Londýna nedávno provedli několik testů vody z jezer Londýna. Zjistili, že obsahují vysoké množství genů, které poskytují bakteriím rezistenci proti antibiotikům. Při zkoumání se zjistilo, že tyto geny jsou rezistentní na nejběžnější antibiotika – jako jsou penicilin, tetracyklin a erytromycin.
„Toto zjištění je důležité zejména z hlediska vodních útvarů, do nichž vypouštíme vyčištěnou odpadní vodu, která v současnosti obsahuje antibiotika. Také je důležité se podívat na úroveň antibiotik a rezistentních bakterií v našich zdrojích pitné vody, „uvedla Dr. Lena Ciric, která je vedoucí projektu.
Antibiotika se mohou dostat do kanalizačního systému a hromadit se ve zdrojích sladké vody z dlouhodobého hlediska tyto podmínky poskytují optimální prostředí pro bakterie, které se zde vyvíjejí, množí a stávají se odolnějšími vůči přítomným antibiotikům. Takovým tempem budou bakterie odolné vůči nynějším léčebným postupům než stihneme vyvinout či nalézt nové funkční antibiotika, proto je třeba vyvinout nové způsoby odstranění antibiotik a bakterií z vody, na kterých v současnosti Dr. Ciric a její tým pracují.
Nastává tedy otázka, kolik rezistentních kmenů bakterií se vyskytují v našem rodném městě?
Zdroj:
- Like Xu et al. Use of synthesized double-stranded gene fragments as qPCR standards for the quantification of antibiotic resistance genes. Journal of Microbiological Methods, 2019; 164: 105670 DOI: 10.1016/j.mimet.2019.105670
- University College London. „Antibiotic-resistant genes found in London’s canals and ponds.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 25 July 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190725193649.htm>.