Genové inženýrství
V roce 2018 byly publikovány klíčové práce, které představují významný pokrok z hlediska technologické proveditelnosti úpravy dědičných vloh.
V listopadu došlo celosvětově k vášnivým diskuzím po veřejném vyjádření čínského vědce. Ten tvrdí, že úspěšně aplikoval genovou terapii v případě lidských dvojčat. Bez ohledu na potvrzení či vyvrácení existence novorozenců uměle rezistentních vůči infekci HIV došlo k dlouho oddalované konfrontaci etických a legislativních neshod v této oblasti.
Nabízí se otázka, do jaké míry jsou konvenční postoje řady předních vědců ke kontroverzním směrům výzkumu motivovány upřímným přesvědčením a do jaké míry snahou nepobouřit veřejnost a případné investory? Mnoho vzácných i běžných chorob není bez naděje na aplikaci genové terapie uspokojivě řešitelných. Konvenční výzkum přináší výsledky pomaleji, než si laická veřejnost obvykle představuje. Pro představu lze uvést velký úspěch týmu doktora Thomase A. Forbese, který úspěšně vytvořil ledvinnou tkáň pomocí genové terapie a kmenových buněk. Tento úspěch však i v optimističtějším případě povede pouze ke zdlouhavému studiu povahy vzácných chorob, naopak naléhavě potřebné klinické aplikace za účelem obnovení poškozených ledvin jsou v rámci tohoto běžného a bezpečného postupu v nedohlednu.
Zdroje:
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-46368731